Committees

Program committee

  • Artiom Alhazov, Academy of Sciences of Moldova, Moldova
  • Nathalie Aubrun, CNRS & ENS Lyon, France
  • Pablo Arrighi, University of Marseille, France
  • Laurent Bienvenu, CNRS, Université de Montpellier, France
  • Olivier Bournez, École polytechnique, France
  • Jérôme Durand-Lose, University of Orléans, France (co-chair)
  • François Fages, INRIA, Saclay, France
  • Henning Fernau, University of Trier, Germany
  • Rudolf Freund, Technical University of Vienna, Austria
  • Christine Gaßner, University of Greifswald, Germany
  • Frédéric Gruau, Université Paris-Sud, France
  • Hendrik Jan Hoogeboom, University of Leiden, The Netherlands
  • Gabriel Istrate, West University of Timisoara, Romania
  • Emmanuel Jeandel, Université de Lorraine, France
  • Seth Lloyd, MIT, USA
  • Benedek Nagy, Eastern Mediterranean University, North Cyprus
  • Turlough Neary, University of Zürich and ETH Zürich, Switzerland
  • Matthew Patitz, University of Arkansas, USA
  • Simon Perdrix, CNRS, LORIA, France
  • Nicolas Schabanel, CNRS, Université Paris Diderot, France
  • Klaus Sutner, Carnegie Mellon University, USA
  • Sergey Verlan, University of Paris Est, France (co-chair)

Organizing committee

  • Patrick CEGIELSKI, UPEC (co-chair)
  • Julien CERVELLE, UPEC
  • Luidnel MAIGNAN, UPEC
  • Antoine SPICHER, UPEC
  • Pierre VALARCHER, UPEC
  • Pascal VANIER, UPEC
  • Serghei VERLAN, UPEC (co-chair)

MCU Steering Committee

  • Jérôme Durand-Lose, University of Orleans, France (chair)
  • Matthew Cook, University of Zürich and ETH Zürich, Switzerland
  • Erzsébet Csuhaj-Varjú, Eötvös Loránd University, Budapest, Hungary
  • Natasha Jonoska, University of South Florida, USA
  • Maurice Margenstern, University of Metz, France
  • Kenichi Morita, Hiroshima University, Japan
  • Benedek Nagy, Eastern Mediterranean University, North Cyprus
  • Arto Salomaa, University of Turku, Finland
  • Kumbakonam Govindarajan Subramanian, University of Science, Malaysia